BLOG

  • 22/03/2024 0 Komentarze
    Farmakomikrobiotyka: metformina a mikrobiota

    Medycyna jeszcze nigdy nie była na tak wysokim poziomie jak obecnie. Farmakomikrobiotyka to intrygujący obszar nauki na pograniczu farmakologii i mikrobiologii, zgłębia tajemnice interakcji między lekami a mikrobiotą naszego organizmu. Z pewnością można się dzięki temu dowiedzieć, co ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

     

    Dowiedz się więcej
  • 11/03/2024 0 Komentarze
    Jak bakterie mogą wpłynąć na odchudzanie?

    W ostatnich latach zrozumienie roli mikroflory jelitowej w procesach metabolicznych organizmu człowieka znacząco się pogłębiło. Jednym z ważniejszych odkryć jest wpływ, jaki mogą mieć specyficzne szczepy bakterii na redukcję masy ciała. Badania naukowe coraz częściej wskazują na probiotyki jako potencjalne narzędzie wspomagające odchudzanie, co otwiera nowe perspektywy w dietetyce i medycynie.

     

    Dowiedz się więcej
  • 13/02/2024 0 Komentarze
    Krótko i długoterminowe ryzyko stosowania antybiotykoterapii?

    To jedne ze zdecydowanie najczęściej używanych leków – możemy się z nimi spotkać już przy przeziębieniu, gdyż okazują się niezastąpione przy zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za infekcje dróg oddechowych. Choć każdego dnia antybiotyki przyjmują dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób w Polsce, tylko niewielki procent z nich zdaje sobie sprawę, jak antybiotykoterapia rzeczywiście wpływa na ludzki organizm. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej krótko i długoterminowym zagrożeniom wynikających z jej stosowania. Dowiedzą się Państwo m.in. jakie konsekwencje zdrowotne może mieć dysbioza poantybiotykowa, dlaczego ogromne znaczenie w jej prewencji ma przyjmowanie probiotyków oraz ryzyko których chorób wzrasta, jeżeli tego rodzaju medykamenty otrzymują dzieci w pierwszych latach życia.

     

    Dowiedz się więcej
  • 11/02/2024 0 Komentarze
    Lekarz internista – kim jest i czym się zajmuje?

    Wielu pacjentów zastanawia się, czym właściwie zajmuje się lekarz internista i czy pełni tę samą funkcję, co lekarz medycyny rodzinnej? Otóż lekarz internista jest specjalistą chorób wewnętrznych. Nazwa pochodzi od łacińskiego wyrazu „internus”, co oznacza właśnie „wewnętrzny”, „położony wewnątrz”. Zajmuje się więc profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń narządów i układów wewnętrznych oraz kontrolą ogólnego stanu zdrowia.

     

    Dowiedz się więcej
  • 04/07/2023 0 Komentarze
    Panendoskopia: co to jest i jak przebiega?

    Tym właśnie mianem fachowo określa się w medycynie gastroskopię, a więc badanie diagnostyczne umożliwiające ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Ze względu na niewielką inwazyjność panendoskopia jest obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych metod do przeprowadzania badania żołądka, przełyku oraz dwunastnicy. Do jej wykonania potrzebny jest gastroskop, czyli specjalna sonda składająca się z miniaturowych rozmiarów kamery oraz giętkiego przewodu z własnym źródłem światła, który wprowadza się do przewodu pokarmowego przez usta pacjenta.

    Dowiedz się więcej
  • 05/05/2023 0 Komentarze
    Jak mikrobiota jelitowa wpływa na otyłość?

    30 listopada 2020 roku zakończył się trwający blisko 2 lata projekt miVaO realizowany ze środków Unii Europejskiej. Celem projektu było zbadanie wpływu mikrobioty jelitowej na otyłość, co w przyszłości mogłoby stać się przyczynkiem do opracowania skutecznych metod walki z tą chorobą cywilizacyjną uznawaną już za problem o charakterze globalnym. Do jakich wniosków doszli badacze? Czy kluczem do ujarzmienia nadmiernego apetytu jest lepsze poznanie relacji na linii jelito – mózg? Sprawdzamy to w dzisiejszym artykule.

    Dowiedz się więcej
  • 03/01/2022 0 Komentarze
    Kolonoskopia - kiedy się ją robi i co warto wiedzieć?

    Podejrzenie raka jelita grubego, polipów przewodu pokarmowego czy choroby Leśniowskiego-Crohna – to tylko niektóre wskazania do wykonania kolonoskopii. Wielu pacjentów obawia się badania: wynika to z niewiedzy oraz obawy przed bólem. A przecież sprawdzenie czy jelito grube funkcjonuje jak należy, nie jest uciążliwe i skomplikowane. Wystarczy tylko poznać procedurę.

    Dowiedz się więcej
  • 03/01/2022 0 Komentarze
    Gastroskopia - o czym warto wiedzieć przed badaniem?

    Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, polegającym na wprowadzeniu do górnego odcinka przewodu pokarmowego sondy, na której końcu znajduje się kamera transmitująca obraz przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wykonuje się ją zarówno w celach diagnostycznych, czyli oceny stanu narządów, jak i terapeutycznym, co oznacza, że można w trakcie badania przeprowadzać́ zabiegi, np. usunięcia polipa. Jak każda procedura medyczna, gastroskopia może budzić́ niepokój pacjentów, dlatego lepiej dowiedzieć się wcześniej, na czym polega badanie i jak się do niego przygotować.

    Dowiedz się więcej