Endoskopowa plastyka (nieoperacyjne zmniejszanie) żołądka

Zabieg ten przeprowadza się̨ po to, aby pomóc Pacjentowi schudnąć́ i obniżyć́ tym samym potencjalne ryzyko wystąpienia chorób związanych z nadmierną wagą ciała. Do chorób tych należą̨ między innymi nadciśnienie, cukrzyca typu II, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, choroby serca czy bezdech senny. Endoskopowa plastyka żołądka (ESG) z wykorzystaniem metody OverStitch to małoinwazyjna procedura bariatryczna opracowana dla osób o wskaźniku masy ciała BMI przekraczającym 28 – w szczególności tych, którym nie udało się̨ zredukować́ swojej wagi po wprowadzeniu zmian żywieniowych i związanych ze swoim stylem życia, a także leczenia farmakologicznego. Na zabieg decydują̨ się̨ również̇ ci spośród Pacjentów, którzy nie kwalifikują̨ się̨ do chirurgicznego leczenia otyłości lub z rożnych względów poszukują̨ alternatywnej metody niż operacja.

Na czym polega ESG, czyli Endoskopowa plastyka żołądka metodą OverStitch?

 

Przeprowadzenie omawianej procedury bariatrycznej trwa od godziny do około 90 minut, zabieg odbywa się̨ w znieczuleniu ogólnym. Pierwszym etapem jest wprowadzenie endoskopu wraz z zestawem szyjącym OverStitch do żołądka pacjenta. Następnie lekarz zakłada kilka niewchłanianych szwów we wcześniej określonych punktach. Później następuje zaciągniecie szwów w efekcie, którego, objętość́ żołądka, jeśli trzeba zmniejsza się̨ nawet o 70-80%. Jak łatwo się̨ domyślić́, konsekwencją jest znaczące ograniczenie możliwości przyjmowania pokarmów, co przyczynia się̨ do redukcji masy ciała.

 

Aby tak się̨ jednak stało, a efekty były trwałe, sam zabieg nie wystarczy. Konieczne jest skrupulatne przestrzeganie indywidualnego planu żywienia, regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz regularne, codzienne uprawianie aktywności fizycznej. Przez około 2 miesiące od endoskopowej plastyki żołądka należy powstrzymać́ się̨ od picia alkoholu. Zaleca się ponadto spotkania z psychologiem – to bardzo ważne, gdyż̇ niewłaściwe postępowanie, czasami zbyt rygorystyczne może powodować́ u pacjenta znaczący dyskomfort, zwłaszcza w pierwszych miesiącach po zabiegu.

 

Endoskopowa plastyka żołądka OverStitch w porównaniu z chirurgicznym leczeniem otyłości

 

Omawiana technika, w przeciwieństwie do metod operacyjnych, jest odwracalna i jeśli trzeba można przywrócić pierwotny układ anatomiczny. Pacjenci decydują̨ się̨ na nią̨ także ze względu na krótki pobyt w szpitalu (do domu można wrócić́ zwykle już̇ kolejnego lub dwa dni po zabiegu) i zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa w porównaniu z chirurgicznymi procedurami bariatrycznymi. Dodatkowo ESG cechuje się znacznie mniejszą częstością̨ powikłania w postaci choroby refluksowej (GERD). Na ciele pacjenta, który poddał się̨ plastyce żołądka z użyciem endoskopu, nie pozostają̨ żadne blizny.

 

W jaki sposób należy przygotować́ się̨ do zabiegu?

 

Pacjent zakwalifikowany do endoskopowej plastyki żołądka OverStitch zobowiązany jest do przestrzegania szczegółowych instrukcji udzielonych mu przez personel medyczny. Przygotowania obejmują przykładowo ograniczenie spożycia określonych pokarmów oraz napojów czy odstawienie lub rozpoczęcie przyjmowania konkretnych leków. Wytyczne ustalane są̨ w każdym przypadku indywidualnie.

 

Jakie są̨ przeciwwskazania do ESG?

 

Do przeprowadzenia zabiegu endoskopowej plastyki żołądka nie kwalifikują̨ się̨ m.in. osoby:

  • kobiety w ciąży,
  • przyjmujące leki przeciwkrzepliwe, których nie mogą okresowo odstawić,
  • ze stwierdzonym, a niewyleczonym zakażeniem bakterią Helicobacter Pylori,
  • cierpiące na ostre zapalenie błony śluzowej żołądka lub chorujące na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy – przed wyleczeniem,
  • uzależnione od alkoholu/narkotyków,
  • z poważnymi chorobami psychicznymi,
  • zmagające się̨ z dużymi zaburzeniami endokrynologicznymi.

Ponadto przeciwwskazaniem do endoskopowej plastyki żołądka są̨ osoby z chorobami nowotworowymi przełyku i żołądka.

 

Czego należy unikać́ po powrocie do domu?

 

Pacjent z pomniejszonym żołądkiem w efekcie zabiegu plastyki endoskopowej powinien w pierwszych tygodniach unikać́ przede wszystkim nadmiernego wysiłku fizycznego i wszystkich czynności prowadzących do osłabienia organizmu. Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu, nie wolno spożywać́ alkoholu. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy skorzystać z fachowej konsultacji i pomocy lekarskiej. Warto również̇ podkreślić́, że początkowo pacjentowi nie wolno przyjmować́ pokarmów w formie stałej - przez kilka tygodni od zabiegu endoskopowej plastyki żołądka OverStitch musi pozostawać́ na diecie płynnej. Konieczne jest dalsze leczenie dietetyczne i farmakologiczne, oraz jeśli jest to potrzebne opieka psychologiczna.

Badania wykonuję w poniższej lokalizacji

 

Centrum Medyczne Klara

Adres: 42-202 Częstochowa,

ul. Wały Generała Józefa Dwernickiego 43/45