BLOG

  • 05/05/2023 0 Komentarze
    Jak mikrobiota jelitowa wpływa na otyłość?

    30 listopada 2020 roku zakończył się trwający blisko 2 lata projekt miVaO realizowany ze środków Unii Europejskiej. Celem projektu było zbadanie wpływu mikrobioty jelitowej na otyłość, co w przyszłości mogłoby stać się przyczynkiem do opracowania skutecznych metod walki z tą chorobą cywilizacyjną uznawaną już za problem o charakterze globalnym. Do jakich wniosków doszli badacze? Czy kluczem do ujarzmienia nadmiernego apetytu jest lepsze poznanie relacji na linii jelito – mózg? Sprawdzamy to w dzisiejszym artykule.

    Dowiedz się więcej
  • 03/01/2022 0 Komentarze
    Kolonoskopia - kiedy się ją robi i co warto wiedzieć?

    Podejrzenie raka jelita grubego, polipów przewodu pokarmowego czy choroby Leśniowskiego-Crohna – to tylko niektóre wskazania do wykonania kolonoskopii. Wielu pacjentów obawia się badania: wynika to z niewiedzy oraz obawy przed bólem. A przecież sprawdzenie czy jelito grube funkcjonuje jak należy, nie jest uciążliwe i skomplikowane. Wystarczy tylko poznać procedurę.

    Dowiedz się więcej
  • 03/01/2022 0 Komentarze
    Gastroskopia - o czym warto wiedzieć przed badaniem?

    Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, polegającym na wprowadzeniu do górnego odcinka przewodu pokarmowego sondy, na której końcu znajduje się kamera transmitująca obraz przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wykonuje się ją zarówno w celach diagnostycznych, czyli oceny stanu narządów, jak i terapeutycznym, co oznacza, że można w trakcie badania przeprowadzać́ zabiegi, np. usunięcia polipa. Jak każda procedura medyczna, gastroskopia może budzić́ niepokój pacjentów, dlatego lepiej dowiedzieć się wcześniej, na czym polega badanie i jak się do niego przygotować.

    Dowiedz się więcej