LEKARZ ENDOSKOPISTA

(endoskopia gastroenterologiczna)

Badania endoskopowe przewodu pokarmowego

Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała elastycznej rurki (endoskopu) zakończonej światłowodem – źródłem światła i kamerą wysokiej rozdzielczości, która umożliwia wyświetlanie obrazu z wnętrza ciała na monitorze.

W przypadku badań przewodu pokarmowego endoskop wprowadza się przez usta do przełyku, żołądka i początkowego odcinka jelita cienkiego – dwunastnicy, takie badanie nazywa się gastroskopią, lub przez odbyt endoskop wprowadza się do jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego. Takie badanie nazywa się kolonoskopią. Badania endoskopowe, jak na razie, są jedynymi badaniami diagnostycznymi, w trakcie których można wykonać jednocześnie niektóre zabiegi chirurgiczne. W trakcie gastroskopii lub kolonoskopii, oprócz wykrycia zmian chorobowych można z podejrzanych, zmienionych miejsc pobrać próbki do badania histopatologicznego (oceny pod mikroskopem), można usunąć małe i średniej wielkości polipy, a w przypadku wykrycia krwawienia, zatrzymać je. Co ciekawe, wszystkie te zabiegi są bezbolesne, ponieważ przewód pokarmowy, z wyłączeniem przełyku, nie jest unerwiony czuciowo.

Kiedy wykonuje się badania przewodu pokarmowego?

 

Gastroskopię wykonuje się w przypadku występowania takich objawów jak przedłużający się ból w górnej części jamy brzusznej, w przypadku przedłużający się nudności, wymiotów, zgagi czy zaburzeń połykania.

 

Kolonoskopię wykonuje się w przypadku uporczywych bólów brzucha, biegunki, uporczywych zaparć, krwawienia z odbytu, nadmiernego spadku wagi ciała.

 

Jak już wspominałem są to metody umożliwiające zlokalizowanie miejsca krwawienia i zatrzymanie krwawienia. Pozwalają na wykrycie zapalenia błony śluzowej, wrzodów lub guzów. Gastroskopia i kolonoskopia pozwala wykryć wcześnie nowotwór i rozróżnić pomiędzy guzem nowotworowym i nie nowotworowym poprzez wykonanie biopsji lub usunięcie podejrzanej zmiany, W tym drugim przypadku, dotyczy to polipów nowotworowych, usunięcie ich jest skutecznym wyleczeniem i pozwala uniknąć operacji chirurgicznej. W trakcie diagnostyki endoskopowej można poszerzyć zwężania przewodu pokarmowego, usuwać ciała obce.

 

Badania endoskopowego nie należy się bać. Jest to najlepszy sposób na zdiagnozowanie wszelkiego rodzaju zmian i chorób w przewodzie pokarmowym człowieka, często pozwala na ich skuteczne wyleczenie.

Badania wykonuję w poniższych lokalizacjach

 

Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i medycyny pracy ATTIS

Adres: 01-401 Warszawa, ul. Górczewska 89

Telefon kontaktowy: +48 (22) 321 12 11

 

Przychodnia Klaudyny

Adres: 01-684 Warszawa, ul. Klaudyny 26B

Telefon kontaktowy: +48 (22) 833 00 00

 

Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Adres: 02-097 Warszawa, ul. Jana Nielubowicza 5

Telefon kontaktowy: +48 (22) 255 77 77

Badania wykonuję we wtorki od godz. 15 do 19