04/07/2023 0 Komentarze
Panendoskopia: co to jest i jak przebiega?
Tym właśnie mianem fachowo określa się w medycynie gastroskopię, a więc badanie diagnostyczne umożliwiające ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Ze względu na niewielką inwazyjność panendoskopia jest obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych metod do przeprowadzania badania żołądka, przełyku oraz dwunastnicy. Do jej wykonania potrzebny jest gastroskop, czyli specjalna sonda składająca się z miniaturowych rozmiarów kamery oraz giętkiego przewodu z własnym źródłem światła, który wprowadza się do przewodu pokarmowego przez usta pacjenta.
Dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu badaniu – dokładnie omówimy nie tylko przebieg gastroskopii, ale weźmiemy też pod lupę jej możliwości diagnostyczne. Powiemy Państwu także nieco o wskazaniach i przeciwwskazaniach do przeprowadzenia badania endoskopowego oraz wskażemy, jak właściwie się do niego przygotować z perspektywy pacjenta.
Panendoskopia – dlaczego ta technika jest tak przydatna w medycynie?
Badanie otwiera przed specjalistą bardzo szerokie możliwości oceny narządów tworzących górny odcinek przewodu pokarmowego. Dzięki panendoskopii lekarz może dostrzec na monitorze niepokojące zwężenie średnicy przełyku, poddać ocenie wygląd wnętrza żołądka oraz wykryć patologiczne zmiany, w tym m.in. żylaki, owrzodzenia czy guzy nowotworowe. Zastosowanie gastroskopu pozwala także w razie potrzeby pobrać wycinki do późniejszego badania histopatologicznego lub wykonać test na obecność bakterii Heliobacter pylori zasiedlającej błonę śluzową żołądka. Zakażenie tą bakterią może przyczyniać się do rozwoju nie tylko choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, ale także gruczolakoraka żołądka bądź choroby Menetriera.
Co ważne, panendoskopia daje specjaliście znacznie więcej możliwości niż tylko rozpoznanie schorzeń – zabieg wykorzystuje się też do celów terapeutycznych, np. do endoskopowego opaskowania żylaków, tamowania krwawienia czy usunięcia polipów.
Przebieg endoskopowego badania diagnostycznego
Zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym gardła, nie występuje zatem konieczność usypiania pacjenta, co pozwala zminimalizować liczbę potencjalnych powikłań. Po podaniu środka znieczulającego pacjent otrzymuje polecenie, by położyć się na lewym boku. Następnie zakłada się mu specjalny ustnik zapobiegający zamykaniu ust na czas trwania panendoskopii i ewentualnemu przegryzieniu aparatu.
Później zadaniem pacjenta jest odczekanie, aż specjalista wsunie mu do jamy ustnej i dalej końcówkę gastroskopu. Dopiero potem możliwe jest rozpoczęcie właściwej panendoskopii – na podstawie obrazu na monitorze specjalista przesuwa końcówkę coraz dalej, aż dokona pełnej oceny żołądka, przełyku i dwunastnicy. Cała producenta trwa zwykle nie więcej niż kilka min.
Wskazania i przeciwwskazania do panendoskopii
Tego rodzaju badań diagnostycznych nie zaleca się wykonywać u osób cierpiących na ostrą niewydolność serca lub takich, które w ostatnim czasie przebyły zawał. Istotnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzania panendoskopii są również zapalenie otrzewnej.
Komentarze
Zostaw komentarz