Lekarz internista – kim jest i czym się zajmuje?

Wielu pacjentów zastanawia się, czym właściwie zajmuje się lekarz internista i czy pełni tę samą funkcję, co lekarz medycyny rodzinnej? Otóż lekarz internista jest specjalistą chorób wewnętrznych. Nazwa pochodzi od łacińskiego wyrazu „internus”, co oznacza właśnie „wewnętrzny”, „położony wewnątrz”. Zajmuje się więc profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń narządów i układów wewnętrznych oraz kontrolą ogólnego stanu zdrowia.

 

Interna jest dziedziną bardzo rozległą, stanowiącą podwalinę wszelkich specjalizacji szczegółowych. Z jej perspektywy postrzega się człowieka w sposób holistyczny, całościowy. Za istotną uznaje się również równowagę pomiędzy ciałem i umysłem. Przyjmuje się, że choroby rzadko wynikają z dysfunkcji pojedynczego narządu, zazwyczaj o jakości funkcjonowania decyduje wiele czynników i elementów skomplikowanego mechanizmu, jakim jest ludzkie ciało.

 

Z jakimi dolegliwościami zgłosić się do lekarza internisty?

Specjalista chorób wewnętrznych posiada rozległą wiedzę, która pozwala mu ocenić strukturę i działanie układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, immunologicznego, moczowo-płciowego czy nerwowego. Zajmuje się chorobami ogólnoustrojowymi, metabolicznymi, autoimmunologicznymi, nadwagą i otyłością i wieloma innymi dolegliwościami.

 

Pacjent możesz zgłosić się na wizytę zawsze wtedy, kiedy zaobserwuje u siebie niepokojące objawy. Gorączka, bóle różnego pochodzenia, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, niestrawności, obniżenie nastroju, spadek formy to częste powody wizyt w gabinecie specjalisty chorób wewnętrznych.

 

Interna a medycyna rodzinna

Choć często bywają mylone, są to dwie różne dziedziny. Lekarz medycyny rodzinnej zajmuje się pacjentami w różnym wieku, także dziećmi, i leczy powszechnie występujące choroby, które nie wymagają interwencji specjalisty. Może również wykonywać proste zabiegi chirurgiczne.

 

Internista z reguły przyjmuje osoby dorosłe, a jego podejście jest holistyczne i skoncentrowane na organizmie jako całości, tworzonej przez ciało i umysł.

0
Feed

Zostaw komentarz