Gastroskopia - o czym warto wiedzieć przed badaniem?

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, polegającym na wprowadzeniu do górnego odcinka przewodu pokarmowego sondy, na której końcu znajduje się kamera transmitująca obraz przełyku, żołądka i dwunastnicy. Wykonuje się ją zarówno w celach diagnostycznych, czyli oceny stanu narządów, jak i terapeutycznym, co oznacza, że można w trakcie badania przeprowadzać́ zabiegi, np. usunięcia polipa. Jak każda procedura medyczna, gastroskopia może budzić́ niepokój pacjentów, dlatego lepiej dowiedzieć się wcześniej, na czym polega badanie i jak się do niego przygotować.

 

W jakim celu przeprowadza się̨ gastroskopię?

Endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego przeprowadza się w przy podejrzeniu choroby refleksowej, zmian nowotworowych, wrzodów żołądka lub dwunastnicy czy celiakii. Lekarz ogląda na monitorze i ocenia stan poszczególnych narządów, ich budowę i perystaltykę. Może też pobrać wycinki do badań histopatologicznych.

 

Gastroskopię stosuje się również celem wykonania zabiegów, na przykład usunięcia połkniętych ciał obcych, polipów, zamknięcia żylaków przełyku, zatamowania krwawień czy poszerzania zwężonych fragmentów przewodu pokarmowego. Procedury takie charakteryzują się mniejszą inwazyjnością i mniejszym ryzykiem powikłań, niż w przypadku klasycznych metod chirurgicznych.

 

Czy gastroskopia boli?

Gastroskopia może powodować dyskomfort, rzadko niewielki ból, odruch wymiotny czy uczucie rozpierania w klatce piersiowej, dlatego stosuje się środki znieczulające miejscowo tylną ścianę gardła. W przypadku osób bardzo wrażliwych lub dzieci, można zaproponować sedację, zazwyczaj płytką, która ogranicza lub wyłącza odbieranie bodźców i wprowadza pacjenta w stan snu lub głębokiej relaksacji.

 

Do badania należy przystąpić na czczo, nie jeść́ od 8 godzin, nie pić od 4 godzin, nie palić papierosów i zrezygnować́ z gumy do żucia 4 godziny wcześniej. Trzeba zdjąć ruchome protezy oraz ozdoby jamy ustnej. Pacjent przybiera pozycję lezącą lewo-boczną, z głową skierowaną w dół, lekko przygiętą̨ do klatki piersiowej. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności, jakie czynności wykonuje lekarz. Najczęściej badani trwa 4-5 minut.

0
Feed

Zostaw komentarz