Kolonoskopia - kiedy się ją robi i co warto wiedzieć?

Podejrzenie raka jelita grubego, polipów przewodu pokarmowego czy choroby Leśniowskiego-Crohna – to tylko niektóre wskazania do wykonania kolonoskopii. Wielu pacjentów obawia się badania: wynika to z niewiedzy oraz obawy przed bólem. A przecież sprawdzenie czy jelito grube funkcjonuje jak należy, nie jest uciążliwe i skomplikowane. Wystarczy tylko poznać procedurę.

 

Co to jest kolonoskopia?

To badanie jelita grubego wykonywane przy użyciu kolonoskopu – specjalnego wziernika w postaci giętkiej rurki, na końcu którego znajduje się kamera, wprowadzanego do organizmu przez odbyt. W ten sposób lekarz może sprawdzić́ stan dolnego odcinka przewodu pokarmowego pod kątem występowania zmian nowotworowych, rozwoju polipów lub zmian zapalnych, a także pobrać próbki do oceny histo-patologicznej lub usunąć polipy. Działania te są całkowicie bezbolesne.

 

Ze względu na niewiedzę wielu pacjentów obawia się̨ badania lub nawet z niego rezygnuje. Wszystko zależy jednak nie tylko od lekarzy i pielęgniarek tworzących zespół endoskopowy, ale także od samego pacjenta. Do kolonoskopii trzeba się bowiem odpowiednio przygotować - szczegóły poznajemy podczas wizyty u specjalisty, który na nią kieruje lub będzie przeprowadzał badanie.

 

W bardzo dużym skrócie, przed zabiegiem należy stosować specjalną dietę. Konieczne jest oczyszczenie jelita przy użyciu przepisanych na receptę preparatów oczyszczających, a w dniu zabiegu trzeba być na czczo. Wszystko po to, aby nie tylko przeprowadzić dokładną obserwację jelita grubego, ale także zapewnić pacjentowi jak największy komfort fizyczny i psychiczny.

 

Jak wygląda zabieg kolonoskopii?

Kolonoskopię̨ przeprowadza się̨ przy znieczuleniu miejscowym, krótkotrwałym znieczuleniu lub rzadko w znieczuleniu ogólnym (narkoza). Pacjent otrzymuje specjalne ubranie medyczne, które zapewnia mu wygodę̨ oraz dyskrecję. Nad przebiegiem badania czuwa zespół endoskopowy dbający o to, aby badanie przebiegło sprawnie i bez powikłań. Mimo to samo wprowadzaniu kolonoskopu do odbytu może towarzyszyć nieprzyjemne uczucie oraz skrepowanie. Nie należy jednak przejmować się reakcjami organizmu, takimi jak na przykład wzdęcia - są one w pełni naturalne w takim przypadku i w trakcie badania można pozbywać się nadmiaru powietrza.

 

Badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego warto wykonywać profilaktycznie pod kątem wczesnego wykrywania raka jelita grubego oraz innych zmian nowotworowych. Zalecana jest każdemu, zwłaszcza osobom po 50. roku życia. Pamiętajmy, że choroby dolnego odcinka układu pokarmowego zwykle nie dają  charakterystycznych lub żadnych objawów i są często bagatelizowane.

0
Feed

Zostaw komentarz